fundacja lokalna akcja specjalna

Spotkanie autorskie – „Prosto się mówi, jak się wie”

plakat-edelmanSpotkanie z Paulą Sawicką wokół książki „Prosto się mówi, jak się wie”. Zorganizowane we współpracy z Willą Radogoszcz w Grodzisku Mazowieckim.

Wygłoszone i niewygłoszone przemówienia, relacje ze spotkań w Polsce i zagranicą, listy, wywiady, apele, słowem intelektualna spuścizna Marka Edelmana, człowieka, który zawsze niezwykle wnikliwie oceniał otaczającą go rzeczywistość. Wierny swoim wartościom doskonale podążał za wszelkimi zmianami, potrafił zmienić swoje osądy i zdanie, jeśli w świetle poznawanych faktów czy zdarzeń należało spojrzeć na nie w nowy sposób.O wszechpolakach, powstaniu w getcie, Polakach i Żydach we współczesnym świecie, o Romach. W dziewięciu rozdziałach zebrano teksty, które są nie tylko mądrym świadectwem patrzenia na życie, ale też swoistym drogowskazem dla czytających. Tok narracji tworzony przez wypowiedzi Marka Edelmana uzupełniają komentarze, do których pretekstem są liczne dokumenty i fotografie.

„– Skąd pan bierze siłę, by o tych trudnych ludzkich sprawach mówić tak spokojnie, prosto, po ludzku? – spytał Marka Edelmana arcybiskup Alfons Nossol. – Do tego nie trzeba siły, księże arcybiskupie. Prosto się mówi, jak się wie. Profesor matematyki, który wie, mówi prosto, a uczeń, który się nie nauczył, kręci – odpowiedział Edelman. ”
„O czym tu gadać? Przecież to proste: żyć przyzwoicie, to żyć w zgodzie z samym sobą i nie szkodzić innym.”

Fragmenty tekstów Marka Edelmana czytał Józef Duriasz

Spotkanie poprowadził Łukasz Nowacki

22 czerwca 2013r. /sobota/, godz. 17:00
Willa Radogoszcz, Sienkiewicza 31, Grodzisk Mazowiecki