fundacja lokalna akcja specjalna

Zielone Pomniki

PLAKAT---ZPPNa terenie Pruszkowa rośnie prawie 30 drzew uznanych za pomniki przyrody oraz wiele innych, które pomnikami jeszcze nie są, ale są równie ważne dla środowiska i mieszkańców miasta.

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Żeby lepiej poznać lokalne dziedzictwo przyrodnicze zaprosiliśmy mieszkańców Pruszkowa i okolic do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Zielone Pomniki Pruszkowa”.
Tematem zdjęć były drzewa na terenie miasta Pruszkowa. Nie tylko pomniki przyrody, mogło to być każde drzewo, które zwróciło uwagę swoim wyglądem, kształtem, kolorami, miejscem gdzie rośnie – wystarczyło puścić wodze fantazji, przyjrzeć się drzewom i ich otoczeniu, spojrzeć na nie innym okiem niż na co dzień.

Kto mógł wziąć udział?
Stworzyliśmy dwie grupy/kategorie uczestników:
– młodzież szkolna
– dorośli
Uczestnikami mogli zostać mieszkańcy Pruszkowa i gmin ościennych (Piastów, Michałowice, Brwinów, Ożarów Maz.) oraz uczniowie pruszkowskich szkół bez względu na miejsce zamieszkania. Do konkursu mogli zgłaszać się jedynie amatorzy.

Nagrody
W każdej grupie jury wybrało po trzy najlepsze prace oraz przyznało cztery wyróżnienia.
2 x 1 miejsce – lornetka do obserwacji przyrody Olympus
2 x 2 miejsce – albumy Zwierzęta i Rośliny Polski wyd. Multico
2 x 3 miejsce – Drzewa – przewodnik Collinsa – Opisy i ilustracje 1600 gatunków i odmian drzew rosnących w Europie. Najlepszy przewodnik w Europie.
1 x nagroda dla szkoły. Szkoła z Puszkowa, z której do konkursu zgłosiło się najwięcej uczniów.

GALERIA NAGRODZONYCH ZDJĘĆ

WERNISAŻ
Dziesięć zwycięskich prac (nagrodzone i wyróżnione) zostało zaprezentowanych w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie. Podczas wernisażu zostali ogłoszeni laureaci konkursu.

FOTO-PUZZLE
W ramach projektu wykonaliśmy 20 sztuk foto-puzzli i przekazaliśmy je do świetlic szkół podstawowych w Pruszkowie, dla grantodawcy oraz CKiS w Pruszkowie.

SPOTKANIA PRZYRODNICZE

Zorganizowaliśmy dwa otwarte spotkania dla wszystkich mieszkańców Pruszkowa – ich tematyką były oczywiście drzewa. Pierwsze spotkanie to był spacer po Parku Potulickich szlakiem pomników przyrody i drzew tam rosnących. Michał Wołowik, który był naszym przewodnikiem, opowiadał o zielonych pomnikach na szlaku, przedstawił ciekawostki i opowiadał o mieszkańcach drzew. 

Drugie spotkanie zorganizowaliśmy w dniu wernisażu w sali CKiS. Klaudia Bryk, inż. leśnictwa i wieloletni pracownik samorządowy w dziedzinie ochrony środowiska, opowiedziała o roli drzew w mieście z punktu ich zalet oraz przedstawiła aspekty ochrony prawnej. Po prezentacji odpowiadała na pytania gości.

ZIELONE-POMNIKI-PRUSZKOWA-okładkaBROSZURA EDUKACYJNA

Przygotowaliśmy też broszurę edukacyjną o roli drzew w miastach. Wydanie zawiera podstawowe informacje i ciekawostki ora KATALOG POMNIKÓW PRZYRODY OŻYWIONEJ W PRUSZKOWIE. Broszurę można pobrać i udostępniać bezpłatnie za podaniem autorstwa.

Pobierz broszurę: ZIELONE POMNIKI PRUSZKOWA

 

 

 

 

______________________________________________________

Projekt zrealizowany dzięki dotacji Fundacji CEMEX „Budujemy Przyszłość” i wsparciu Partnerów.

Fundacja-CEMEX-logo

Partnerzy:

image007 logo-Pruszków logo bracia

8b3eb-gpr50